If you know where this suspect might be, please call Crime Stoppers at 205-254-7777 or click the submit a tip button on this page and get your private code number. You will remain anonymous and eligible for a cash reward if your tip to Crime Stoppers leads to an arrest.
PLEASE NOTE that all persons posted on Crime Stoppers of Metro Alabama's Wanted Page are considered innocent until proven guilty. A criminal charge is an accusation.
*You may use the dropdown and Sort by Agency or Search by County Name:
Bibb, Blount, Chilton, Cullman, Jefferson, Shelby, St Clair (Do not put a period after St in St Clair), or Walker. We are working to make our new site more searchable.
Timothy Alonzo Mays is wanted in JEFFERSON COUNTY on a felony warrant charging him with Domestic Violence by Strangulation or Suffocation.
Wanted as of 06/17/2019
|
| Name: | MAYS, TIMOTHY ALONZO |
| Gender: | Male |
|
Race: | Black |
| DOB: | 04/21/1971 |
|
Age: | 55 |
| Height: | 6ft0in |
|
Weight: | 160 |
| Hair: | Black |
|
Eyes: | Brown |
|
| Last Known Address: 100 BLOCK 24TH ST S, BESSEMER, AL 35020 |
| Wanted By: BESS CT DIV |
Post updated 5/13/2020
Post updated 1/26/2021
Post updated 8/25/2021
Post updated 4/11/2022
|
Kenneth Edward Holifield is wanted in JEFFERSON COUNTY on a felony warrant charging him with Failure to Appear for Assault 2nd Degree.
Wanted as of 07/26/2017
|
| Name: | HOLIFIELD, KENNETH EDWARD |
| Gender: | Male |
|
Race: | Black |
| DOB: | 07/26/1966 |
|
Age: | 59 |
| Height: | 6ft0in |
|
Weight: | 170 |
| Hair: | Full Black |
|
Eyes: | Brown |
|
| Last Known Address: 7700 BLOCK RUGBY AVE, BIRMINGHAM 35206 |
| Wanted By: BHAM CT DIV, JCSO* |
Post updated 8/14/2020
Post updated 5/11/2021
Post updated 12/16/2021
|
Bacilio Escobar is wanted in JEFFERSON COUNTY on a felony warrant charging him with Failure to Appear for Sexual Abuse 1st Degree.
Wanted as of 04/12/2017
|
| Name: | ESCOBAR, BACILIO |
| Gender: | Male |
|
Race: | Hispanic |
| DOB: | 11/23/1980 |
|
Age: | 45 |
| Height: | 5ft3in |
|
Weight: | 180 |
| Hair: | Short Brown |
|
Eyes: | Brown |
|
| Last Known Address: 6000 ROCK MTN LAKE RD, MCCALLA, AL 35111 |
| Wanted By: BHAM CT DIV, JCSO* |
Post updated 5/7/2020
Post updated 1/21/2021
Post updated 8/19/2021
Post updated 3/28/2022
|
| Page 12 of 12 | 223 Records | Prev | Next |